Złoto Inków – Lucuma

Zapewne wielu czytającym słowo „lucuma” nic nie mówi. Rzeczywiście owoc ten, jak i otrzymywany z niego proszek są mało znane w Europie. Tymczasem jest to substancja o wielu korzystnych, a w części również unikalnych właściwościach. Warto więc zapoznać się z tym produktem.

Zatem po kolei:

Lucuma jest wiecznie zielonym drzewem występującym naturalnie w regionach tropikalnych oraz subtropikalnych Ameryki Południowej i Azji południowo-wschodniej. Rośnie głównie w obszarach górzystych. Owoce lucumy można jeść na surowo, jednak należy odczekać kilka dni od zbiorów, aby początkowo twardy miąższ odpowiednio zmiękł.

W tej postaci nie są jednak trwałe i nie nadają się do transportu. Dlatego eksportuje się je po wysuszeniu i sproszkowaniu. Owoce w takiej formie zachowują najcenniejsze właściwości.

Proszek z lucumy stosowany jest jako zdrowy zamiennik cukru. Dzięki swoim właściwościom zaliczany do Superfoods: tym terminem określa się żywność zawierającą cenne, wyjątkowo korzystne dla organizmu składniki, zazwyczaj rzadkie czy wręcz unikalne. Co istotne, produkty zaliczane do superfoods są w jak najmniejszym stopniu przetworzone i pełnowartościowe. Wykorzystywany jest jako naturalny słodzik z niskim indeksem glikemicznym, który nie podnosi poziomu cukru we krwi. Z powodzeniem może być stosowany zarówno przez osoby z cukrzycą, jak i te ceniące produkty z niskim IG. Jest to idealny zamiennik tradycyjnego cukru, rekomendowany jako słodki dodatek do wszelkich koktajli owocowych czy do deserów takich jak naleśniki czy ciasta.

Warto wspomnieć o działaniu silnie antyoksydacyjnym lucumy, oraz wysokiej zawartości błonnika, witamin z grupy B, witaminy C jak również β-karotenu. Charakteryzuje się również zawartością minerałów: cynku, żelaza, wapnia i fosforu. Taki skład skutkuje działaniem prozdrowotnym produktu, zawłaszcza w obszarach:

  • regulacji funkcjonowania tarczycy,
  • spowalniania procesów starzenia się,
  • funkcjonowania układu nerwowego oraz krwionośnego,
  • zapobiega anemii i osteoporozie
  • wspomaga procesy trawienne i reguluje perystaltykę jelit,jako produkt roślinny
  • może być stosowana w dietach wegańskich i wegetariańskich

Kupując proszek z lucumy warto zwrócić uwagę, by był to produkt bez żadnych dodatków i ekologiczny (Bio), co oznacza, że spełnił wysokie wymagania dotyczące całego procesu uprawy, produkcji i magazynowania, a w rezultacie daje nam gwarancję otrzymania żywności wyprodukowanej bez użycia nawozów sztucznych, pestycydów, antybiotyków, hormonów itp.

0
Feed