25/05/2022 0 Komentarze
Wymienniki dla diabetyków - czym są i do czego są przydatne?
W PURE&good dbamy aby nasze produkty były między innymi bezpieczne i przyjazne dla diabetyków. W tym celu zastępujemy cukier naturalnymi niecukrowymi substancjami słodzącymi charakteryzującymi się niskim lub zerowym indeksem glikemicznym.
Podajemy również wartości wymienników, węglowodanowego i białko - tłuszczowego. Można je znaleźć w formie skróconego zapisu: 1WW= XXX g 1WBT= XX g.
Dla niewtajemniczonej osoby zapisy te przedstawiają jakieś tajemnicze wartości, których sensu nie sposób rozszyfrować. Jednak okazuje się, że jest to prosta, lecz zarazem bardzo przydatna informacja dla diabetyków, pozwalająca im bezpiecznie urozmaicać dietę. Co warte podkreślenia, z informacji o wymiennikach mogą korzystać również zdrowe osoby, zwłaszcza stosujące restrykcyjne diety (np. sportowcy w okresie przygotowawczym do zawodów), niemniej są one szczególnie istotne dla osób cierpiących na cukrzycę, gdyż pomagają im określić prawidłowe dawki przyjmowanych leków.
Przyjrzyjmy się zatem jak to działa: ideą wymienników jest umożliwienie wymiany jednych produktów na inne utrzymując przy tym stężenie glukozy we krwi (glikemię) na stabilnym poziomie. Początkowo uważano, że wahania glikemii prowokowane są jedynie przez węglowodany, dlatego też najpierw wprowadzono wymiennik węglowodanowy. Wartość jednostki (1WW) ustalono na poziomie 10 gram węglowodanów przyswajalnych (z wyłączeniem błonnika).
Tak więc mamy rozszyfrowany pierwszy człon zapisu. Dla przykładu wartość 1WW = 120 g wskazuje, że 120 g danego produktu wpływa na poziom cukru we krwi w podobny sposób jak 10 g węglowodanów przyswajalnych.
W miarę rozwoju badań nad cukrzycą i postępów w dietetyce klinicznej zauważono, że również dwa pozostałe makroskładniki diety, czyli białka i tłuszcze, wpływają (choć w mniejszym stopniu) na poziom glikemii. W celu dostarczenia diabetykom pełnej informacji wprowadzono więc kolejny wymiennik, białkowo -tłuszczowy: WBT. Tym razem jednostka jest związana z wartością energetyczną produktu, a dokładniej z energią pochodzącą z białek i tłuszczy w nim zawartych.
1WBT, czyli jeden wymiennik białkowo tłuszczowy odpowiada wartości 100 kcal pochodzących z białka i tłuszczu zawartego w produkcie. Dla przykładu: wartość energetyczna białka to w przybliżeniu 4 kcal na 1 gram, natomiast tłuszczu to 9 kcal na 1 gram. Zakładając, że dany produkt zawiera w 100 gramach 16 gram białka i 10 gram tłuszczu otrzymujemy 154 kcal z białka i tłuszczu na 100 g produktu (16 x 4 + 10 x 9). Mamy już informację, że 100 g naszego produktu dostarcza 1,54 WBT. Dzieląc 100 g przez tą wartość otrzymujemy wynik dla jednego wymiennika białkowo tłuszczowego. W naszym przypadku to 100 / 1,54 = 65 g (wartość zaokrąglamy do jednostki).
Umiejętność samodzielnego wyliczania wymienników jest jak najbardziej przydatna, a nawet potrzebna diabetykom, jednak podanie tych wartości przez producenta z pewnością ułatwia planowanie diety. Nasze propozycje czekolad, cukierków, przetworów owocowych czy słodzików PURE&good zawsze mają podaną informację o wymiennikach, a ponieważ są to produkty przygotowane między innymi z myślą o diabetykach, są one bez obaw włączane do ich diety.
Komentarze