Kaloryczność diety - jak ją obniżyć bez redukcji jej objętości?

Na myśl o diecie redukcyjnej, czyli z celem utraty wagi (który osiągamy dzięki deficytowi kalorycznemu) już czujesz się głodny i zrezygnowany? Zaczekaj chwilę! Jesteśmy tutaj, by udowodnić Ci, że ucięcie kalorii nie oznacza, że będziesz jadł mało, a Twój żołądek będzie pusty. Wręcz przeciwnie; możesz obniżyć kaloryczność diety i wciąż być najedzonym oraz cieszyć się smacznymi posiłkami. Poznaj kilka wskazówek, które Ci w tym pomogą!

 

Nie musisz rezygnować ze słodkiego: zamienniki cukru

Cukier jest nie tylko nie do końca zdrowy, ale i dość kaloryczny. Jeśli jednak lubisz słodką herbatę czy ciasta, wciąż możesz się nimi cieszyć, ale obniżając ich wartość energetyczną. Skorzystaj z zamienników cukru, czyli naturalnych słodzików (nie sztucznych).


Należą do nich:

  • stewia - pozyskiwana z liści stewii, nie ma żadnego wpływu na indeks glikemiczny oraz zerową wartość energetyczną,
  • erytrytol - występuje naturalnie w melonie, gruszce czy winogronie, a także w grzybach, ale można go wytworzyć w warunkach laboratoryjnych i ma zerową wartość energetyczną,
  • ksylitol - to naturalny cukier brzozowy, nie ma zerowej kaloryczności, ale o wiele mniejszą niż zwykły biały cukier


Do czego możesz dodawać zamienniki cukru?

Wszędzie tam, gdzie stosowałbyś biały cukier: do zdrowych, niskokalorycznych wypieków oraz deserów (w sieci znajdziesz mnóstwo przepisów na przykład na “fit” desery wysokobiałkowe bez cukru), do herbaty i kawy, do czegokolwiek tylko masz ochotę. Pamiętaj tylko, że stewia i erytrytol mają zero kalorii, natomiast ksylitol średnio ma połowę z tego, co cukier oraz lepiej nie spożywać go w nadmiernych ilościach, gdyż może powodować dolegliwości jelitowe.

 

Większe posiłki, mało kalorii

Jeśli chcesz być najedzony, ale pozostawać w deficycie, warto dodawać do posiłków więcej warzyw. Ich wartość energetyczna jest znikoma, ale świetnie wypełnią Twój żołądek. Przy tym zawierają dużo błonnika (który wspiera procesy trawienia i perystaltykę jelit), witamin i innych składników odżywczych.

Jak widzisz, istnieją sposoby na to, by dieta redukcyjna nie była nieprzyjemnością. Po więcej zaglądaj na naszego bloga!

0
Feed