Erytrytol jako naturalny substytut cukru

Zmiana nawyków żywieniowych, aktywność fizyczna czy dbanie o zdrowie to właśnie najczęstsze postanowienia noworoczne, które stawiamy sobie co roku. Zmiany te mają nie tylko pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi, ale również poprawić zdrowie i samopoczucie. Niestety nagłe rezygnowanie ze słodyczy czy wyeliminowanie ulubionych potraw z jadłospisu może być nie tylko trudne, ale i krótkofalowe. Lepszym rozwiązaniem może być np. wprowadzenie do diety zamienników cukru. Jednym z najpopularniejszych substytutów cukru jest erytrytol. Czytaj dalej i dowiedz się, co to jest, dlaczego jest tak często stosowany przez osoby na diecie i cukrzyków oraz odkryj jego zastosowanie.

 

Co to jest erytrytol?

 

Nazywany jest również erytrolem lub erytrytem. Jest to alifatyczny alkohol czterowodorotlenowy z grupy cukroli. Jest to bliski kuzyn ksylitolu, który powszechnie stosowany jest jako słodzik. Chociaż występuje naturalnie w środowisku (w niektórych grzybach i owocach), to najczęściej otrzymywany jest przez fermentację glukozy przez różne gatunki drożdży. Nie ma zapachu. Jest łatwo rozpuszczalny oraz odporny na wysokie temperatury. Jest biały podobnie jak tradycyjny cukier oraz cechuje go słodki posmak, który wspaniale imituje biały cukier.

 

Właściwości erytrytolu

 

Erytrytol posiada zerową wartość energetyczną. Innymi słowy, nie dostarcza kalorii (ma 0 kcal). Wynika to z tego, że organizm nie jest w stanie go trawić, przez co nie ulega wewnętrznym procesom metabolicznym i jest wydalany wraz z moczem. Z powodzeniem używany jest do produkcji napojów i deserów o obniżonej wartości kalorycznej. Erytrytol bardzo chętnie stosowany jest również w kuchni, gdzie stanowi mniej kaloryczny zamiennik cukru. Erytrytol ma również zerowy indeks glikemiczny dlatego może być wykorzystywany jako zamiennik cukru przez cukrzyków. Ma także niski indeks insulinowy dlatego często wybierany jest przez osoby będące na diecie ketogenicznej. Ponadto, w odróżnieniu od cukru nie jest fermentowany przez bakterie w jamie ustnej, przez co nie powoduje próchnicy. Nie należy jednak przesadzać z jego ilością. Po spożyciu około 35 gramów słodzika może wystąpić ryzyko wystąpienia biegunki i wzdęć.

 

Zastosowanie erytrytolu

 

Coraz częściej w prasie, w telewizji czy w internecie atakują nas przerażające informacje o długofalowym zastosowaniu białego cukru. Nic więc dziwnego, że tyle osób z niego rezygnuje . Aktualnie do wyboru są różne naturalne słodziki, takie jak erytrytol. Został on dopuszczony do użytku w Europie w 2006 roku, a w Polsce w 2008 roku. Jest to produkt, który chętnie stosowany jest jako słodzik do herbaty czy kawy lub lemoniady. Sprawdza się także do wypieków domowych, ciast i deserów oraz owsianek. Może być stosowany do produkcji dżemów, marmolad, galaretek czy lodów. Nie fermentuje oraz nie ulega procesowi karmelizacji, więc niestety nie przygotujemy z niego karmelu, ciasta drożdżowego czy creme brulee.

 

Erytrytol – ile to cukru?

 

Zastanawiasz się, ile należy dodać erytrytolu, gdy chcesz zamienić cukier w przepisie na słodzik? Chociaż wygląda jak tradycyjny cukier, to jest on trochę mniej słodki. Cechuje się słodkością na poziomie 60-80 proc. słodyczy białego cukru. Innymi słowy, oznacza to, że chcąc uzyskać słodkość powodowaną przez 5 g cukru, należy spożyć około 6,5-7 g erytrytolu. Można również spróbować zamienić go w proporcji 1:1, różnica może być niewyczuwalna.

 

Gdzie kupić erytrytol?

 

Z uwagi na zwiększone zapotrzebowanie na rynku naturalne zamienniki cukru nie są dziś dostępne jedynie w specjalistycznych sklepach. Można je kupić także w internecie. W naszym asortymencie znajduje się szeroki wybór naturalnych słodzików, a wśród nich erytrytol. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z naszą pełną ofertą i zachęcamy do składania zamówień.

0
Feed