Czym jest Rooibos? Właściwości

Rooibos, czyli czerwonokrzew afrykański jest rośliną uprawianą w RPA. Sporządzany z niej napar popularnie zwany jest herbatą Rooibos, choć roślina ta nie jest spokrewniona z krzewem herbacianym. Ze względu na swoje właściwości prozdrowotne i walory smakowe zdobywa popularność jako zdrowy i smaczny napój, będący alternatywą dla kawy bądź tradycyjnej herbaty.

Rooibos jest spożywany w formie naparu, podobnie jak tradycyjna czarna herbata. Zgodnie z upodobaniem można dodać do niej mleko lub cukier, bądź pić w postaci zmrożonej.

 

Właściwości prozdrowotne

Rooibos jest naturalnie pozbawiony kofeiny. Choć ten naturalny środek pobudzający może w niewielkich ilościach działać korzystnie, to nie można zapominać, że jest on obecny zarówno w kawie jak i czarnej czy zielonej herbacie, przez co łatwo przekroczyć zalecane dawki. Jest również grupa osób  szczególnie wrażliwych na kofeinę, dla których nawet niewielkie jej dawki mogą spowodować objawy takie jak kołatanie serca, problemy z zasypianiem czy stany niepokoju. Dla nich właśnie rooibos będzie doskonałym wyborem.

 

W stosunku do tradycyjnych herbat ma on również zdecydowanie niższy poziom taniny – substancji mogącej zaburzać wchłanianie niektórych składników odżywczych, a także nie zawiera kwasu szczawiowego, który powinien być unikany przez osobny z problemami nerkowymi.

 

Wysoki poziom przeciwutleniaczy obecny w herbacie rooibos (zwłaszcza aspalatyny, kwercetyny inotofaginy) to kolejna prozdrowotna właściwość tego napoju. Przypomnijmy, że  przeciwutleniacze chronią komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, w dłuższej perspektywie pomagając zapobiegać chorobom serca i nowotworom. Dlatego tak ważne dla naszego zdrowia jest utrzymywanie wysokiego poziomu przeciwutleniaczy przez organizm. Obecnie trwają badania, które pozwolą ustalić stopień efektywności wchłaniania przez organizm przeciwutleniaczy zawartych w herbacie Rooibos.

 

Ciekawą informacją, jest fakt, że herbata Rooibos jest jedynym znanym naturalnym źródłem przeciwutleniacza aspalatyny, który według badań może wykazywać działanie przeciwcukrzycowe. Choć potrzebne są dalsze badania, wstępne wyniki sugerują, że zawarte w herbacie Rooibos przeciwutleniacze przyczyniają się do zrównoważenia poziomu cukru we krwi i poprawy wrażliwości insulinowej. Jako napój bezkaloryczny jest również zalecany dla osób pragnących zredukować masę ciała.

 

Warto podkreślić, że Rooibos „podejrzany jest” również o inne korzystne działania, jak poprawę stosunku „dobrego” do „złego” cholesterolu, jednak potrzebne są tu dalsze badania do pewniejszych wniosków.

 

Właściwości smakowe

Przygotowanie Rooibos nie odbiega znacząco od sporządzania tradycyjnej herbaty.  Pamiętać należy jedynie o nieco dłuższym czasie zaparzania (3-5 minut).

 

Herbata Rooibos wyróżnia się miodowo-karmelowym smakiem. Należny jednak podkreślić, że stanowią one doskonałą bazę do tworzenia aromatycznych mieszanek o zróżnicowanych nutach smakowych.

0
Feed