Czekolada bez dodatku cukru

Czy przy zmianie nawyków żywieniowych i stylu życia na pewno trzeba rezygnować z ulubionych słodyczy? Czy czekolady bez dodatku cukru to na pewno to samo zarówno pod względem smaku, jak i słodkości? W tym wpisie odpowiemy na te pytania, a także skupimy się na cechach różnych zamienników sacharozy.

Słodko bez grama białego cukru

Nasze kubki smakowe przyzwyczajone są do konkretnego smaku czekolady. Dlatego wiele osób nie jest przekonanych do tych oznaczonych napisem “bez dodatku cukru”. A szkoda, bo jego popularne zamienniki takie jak maltitol, ksylitol, erytrytol czy glikozydy stewiolowe nie muszą oznaczać złego smaku. Każdy z nich charakteryzuje jednak inny poziom słodkości.

Najlepiej wypadają pod tym względem maltitol i ksylitol, ponieważ niemal nie różnią się od sacharozy. Stewia natomiast jest o wiele bardziej słodka (co jest pożądaną cechą w przypadku czekolad bez dodatku cukru). Erytrytol z kolei odznacza się o wiele niższą słodkością - o około 30-40% w porównaniu do sacharozy.

Pasujące również do wypieków

Dla wielu osób istotnym aspektem jest również praca z czekoladą bez dodatku cukru, szczególnie dla cukierników oraz pasjonatów pieczenia. Maltitol, ksylitol oraz stewia także w tej kategorii plasują się na pierwszym miejscu. Nie wpływają negatywnie np. na stabilność kremów czy ich konsystencję. Erytrytol natomiast ulega krystalizacji po rozpuszczeniu i schłodzeniu, więc warto wziąć to pod uwagę podczas przygotowywania deserów.

Ta sama słodkość, mniejsza kaloryczność

Wszystkie wymienione przez nas zamienniki sacharozy mają bardzo dużą zaletę – ich wartość energetyczna jest o wiele mniejsza. Tutaj zwycięzcami są erytrytol oraz stewia, których indeks glikemiczny i kaloryczność są niemal zerowe. Wartości ksylitolu i maltitolu z kolei są o połowę niższe. Jest to więc świetne rozwiązanie dla osób uważających na produkty zawierające sacharozę.

A jeżeli tym wpisem choć trochę rozbudziliśmy Twój apetyt, to w naszej ofercie znajdziesz kilka czekolad bez dodatku cukru PURE&GOOD, np. mleczną z mango, gorzką z kiwi i białą z pomarańczą, którymi możesz się cieszyć tak, jak tylko chcesz.

0
Feed