Cukrzyca typu 1 i 2: różnice, podobieństwa, wskazania dietetyczne

W PURE&good za cel stawiamy sobie dostarczenie produktów pomocnych w walce z objawami chorób cywilizacyjnych oraz w uniknięciu ich rozwoju. Czym właściwie są  choroby cywilizacyjne?

 

To przewlekłe schorzenia, których rozwój wywołany jest niezdrowym trybem życia nowoczesnych społeczeństw, a zwłaszcza czynnikami takimi jak: brak aktywności fizycznej, źle zbilansowana dieta, stres czy zanieczyszczenie środowiska. Do najczęstszych chorób cywilizacyjnych należą choroby układu krążenia, otyłość i nadwaga oraz szereg chorób onkologicznych. Do tej grupy dołącza ostatnio również cukrzyca, której częstotliwość występowania z roku na rok wzrasta. Dlatego nasze produkty PURE&good opracowujemy również z myślą o bezpieczeństwie osób cierpiących na to schorzenie.

 

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną objawiającą się długotrwałym zbyt wysokim stężeniem cukru we krwi. Jest to ściśle związane z zaburzeniami gospodarki insulinowej, czyli hormonu odpowiedzialnemu między innymi za prawidłowy metabolizm węglowodanów i transport glukozy. Zbyt niski poziom insuliny lub całkowity jej brak skutkuje długotrwałym wzrostem poziomu cukru we krwi, co niesie poważne konsekwencje i niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia. Dlatego też niezwykle ważna jest wczesna diagnoza i podjęcie działań w celu wyleczenia lub łagodzenia skutków tej choroby.

 

Często słyszymy też o przypisaniu cukrzycy do typu 1 bądź 2, choć okazuje się, że niewiele osób ma świadomość czym różnią się te dwa rodzaje schorzenia. Spieszymy więc z wyjaśnieniem:

 

Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną, określaną też jako insulinozależna. Jej występowanie wiąże się głównie z uwarunkowaniami genetycznymi.

 

Z kolei cukrzyca typu 2, to właśnie schorzenie rozwijające się na skutek niezdrowego trybu życia, głównie niewłaściwych nawyków żywieniowych i niewystarczającej ilości aktywności fizycznej. Jest to tzw. cukrzyca insulinoniezależna. Jest to też zdecydowanie bardziej rozpowszechniona wersja choroby, gdyż cierpi na nią ponad 80% ogółu diabetyków.

 

Warto wyjaśnić określenia insulinozależności oraz insulinoniezależności. Cukrzyca typu 1, jak wspomniano powyżej jest chorobą autoimmunologiczną. W tym wypadku organizm atakuje komórki trzustki, organu odpowiedzialnego za wytwarzanie insuliny, co skutkuje brakiem jej wydzielania i koniecznością zewnętrznego podawania tego hormonu. Stąd określa się ją jako insulinozależną. Natomiast w przypadku cukrzycy typu 2 insulina wciąż jest produkowana, jednak gospodarka insulinowa ustroju jest poważnie zaburzona. Należy jednak zaznaczyć, że określenia te nie są precyzyjne (np. w bardziej zaawansowanych stadiach cukrzycy typu 2 również stosuje się terapię insulinową) i odchodzi się od nich.

 

Można też wspomnieć o innych rodzajach cukrzycy, jak choćby cukrzyca ciążowa, czy MODY, jednak są to rzadkie przypadki, stanowiące niewielki odsetek zachorowań.

 

Bez względu na rodzaj cukrzycy sprawą absolutnie kluczową w jej profilaktyce jest odpowiednia dieta, najlepiej ułożona przez wyspecjalizowanego dietetyka i koniecznie skonsultowana z lekarzem diabetologiem. W PURE&good udowadniamy, że dieta cukrzyka nie musi oznaczać wyrzeczeń, oferując słodycze i przekąski bez dodatku cukru, bezpieczne dla diabetyków, lecz pozwalające cieszyć się smakiem czekolad, cukierków, czy słodkich napojów i wypieków.

 

Linie czekolad, słodzików i cukierków PURE&good mają podane wartości wymienników dla cukru, co znacząco ułatwia wkomponowanie ich w swoją dietę przez diabetyków.

0
Feed